Jdi na obsah Jdi na menu

Enkaustika

ENKAUSTIKA

Enkaustika je  malířská technika starověkého antického původu, při níž se užívalo barviv třených se zvlášť připraveným voskem.

Malba, známá též jako malování horkým voskem, využívá horký včelí vosk s přídavkem pigmentu. Pracovat se může na dřevo, plátno, leštěný papír, ...

Kovové nástroje a speciální kartáče mohou být použity k úpravě malby před tím, než se ochladí, nebo mohou být použity vyhřívané kovové nástroje k manipulaci s vychladlým voskem. Dnes umělcům umožňují nástroje jako horké lampy, horkovzdušné pistole a jiné způsoby použití tepla prodloužit čas, které umožní pracovat s materiálem. Protože vosk je používán jako pojivo pigmentu, enkaustika může být stejně tvarovaná, jako malovaná.

Enkaustické umění zaznamenalo vzestup popularity od roku 1990 pomocí elektrické žehličky, varné plotýnky a vyhřívaného enkaustického pera na různé povrchy, včetně destiček, papíru a dokonce i keramiky. Žehlička umožňuje vytvářet rozličné základní umělecké vzory.

Pro naše relaxační účely můžeme využít materiály běžně dostupné ve výtvarných potřebách: papíry pro enkaustiku, různá razítka, enkaustickou žehličku, pera, speciální vosky, ...

Pokud si nejste jisti, zda se technice budete věnovat déle, je dobré si zajít na kurz, kde dostanete materiál a pomůcky k vyzkoušení, nebo je možné pomoci si náhrádními materiály: místo enkaustického papíru dobře poslouží starý křídový kalendář, místo speciálních vosků, staré voskovky ze školky, místo enkaustické žehličky stará žehlička bez napařování - porozhlédnout se na půdě :-).